WWD Commisioners March 2018   1 

Commissioners (L-R):  Tim Schriever, Pamela J. Maloney, Ed Cebron (Resigned), Dale Knapinski, Karen Steeb  

 

 

Karen Steeb, Position No. 1
(425) 487- 4153
 
Appointed - June 7, 2005
Re-elected - 2011 & 2017
Term Expires - December 31, 2023
    
Dale Knapinski, Position No. 2
(425) 487-4155
                                       
Elected - 2013
Term Expires - December 31, 2019
 
Pam Maloney, Position No. 3
(425) 487-4152
 
Elected - 2015
Term Expires - December 31, 2021
Chuck Clarke, Position No. 4
(425) 487-4151
 
Appointed - October 16, 2018
Commissioner Clarke will serve until the next general election in November 2019. Once the results of that election are certified, the elected commissioner will immediately take office and serve for the remainder of the six-year term, which will expire December 31, 2021.
 
Tim Schriever, Position No. 5
(425) 487-4154
Elected - 2017
Term Expires - December 31, 2023